Jól zárult az év vége munkatársunknak, a kolozsvári Kis Boglárka-Mercédesznek. Két figyelemre méltó, neves szakfolyóiratban megjelent tanulmány, ecuadori konferencia a vulkáni gázokkal foglalkozó legjobb szakemberekkel, rengeteg terepmunka a Csomádon – mindez két kisgyermek mellett, igazán elismerésre méltó teljesítmény! December végén aztán egy újabb nagyszerű elismerés érkezett: tudományos bemutatkozó kisfilmjét a New York Hungarian Scientific Society a legmagasabb díjjal, Solti Gizella díjjal ismerte el és ezzel 5000 USD támogatást kapott további kutatómunkájára!
A New York Hungarian Scientific Society 2015-ben alapított Szent-Györgyi Albert fiatal kutatói díjra azok a 35 év alatti fiatal szakemberek adhattak be pályázatot, akik Magyarországon vagy a szomszédos országban élnek és tudományos munkájuk eredetiségét, fontosságát, az eddigi publikációik mellett egy maximálisan 5 perces bemutatkozó filmmel tudják alátámasztani (http://www.nymtt.org/news.html).
Kis Boglárka-Mercédesz 3 éve dolgozik az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoportban. Először egy 2 éves MTA posztdoktori pályázat keretében, majd az elmúlt évben az K116528 NKFIH/OTKA kutatási projektben végzett és végez jelenleg is kutatómunkát a székelyföldi Csomád térségében felszínre törő gázok eredetének feltárására. Elsőként határozta meg munkatársaival a légkörbe jutó szén-dioxid gázok mennyiségét (erről az eredményről az mta.hu is beszámolt: http://mta.hu/tudomany_hirei/eloszor-mertek-meg-mennyi-szen-dioxid-aram…) és méri e gázok izotóp összetételét, hogy rekonstruálhassa forrásukat. Az eddigi adatokból az körvonalazódik, hogy a szén-dioxid gázok több mint fele részben egy a földkéreg mélyebb részén elhelyezkedő magmás testből származik. Ez a megállapítás összehangban van a kutatócsoport egyéb tudományos megállapításaival, miszerint a térség legfiatalabb vulkánja alatt még van olvadék tartalmú magmás anyag.
Kis Boglárka-Mercédesz további tudományos vizsgálataival a felszínre jutó vulkáni gázok összetétele és mennyisége alapján igyekszik jobban megismerni e magmás rendszer viselkedését. Ezt szolgálják például a havonta vett gázminták összetétel változásának elemzései, a gáz összetétel földkéregben történő módosulásának jellemzése, a Szent Anna-tóval kitöltött legfiatalabb kráter területén a gáz kiáramlás részletes vizsgálata. A kutatómunka fontos ismereteket szolgál általában is a hosszan szunnyadó tűzhányók aktív kitörési szakaszok közötti viselkedésének jobb megértéséhez, ami az NKFIH/OTKA projekt egyik fő célkitűzése. A Solti Gizella díj erre az innovatív kutatómunkára ad további ösztönzést, segíti további mérési eszközök beszerzését, amelyekkel nemzetközi szinten is figyelemre méltó eredmények érhetők el.
Kis Boglárka-Mercédesz bemutatkozó kutatási kisfilmje itt tekinthető meg: https://www.youtube.com/watch?v=xJ-6riPnN3E