Az elmúlt 3 hónapban 3 nagy szakmai konferencián vettek részt munkatársaink, ahol több mint 25 előadás, illetve poszter bemutatóban tették közre legfrissebb kutatási eredményeket.
A földtudományok egyik legrangosabb nemzetközi konferenciáján, az IUGG (International Union of Geodesy
and Geophysics) 2015, több ezer kutatót megmozgató prágai rendezvényén a különböző tagszervezetek tartották
tisztújítással egybekötött szakmai találkozójukat. A szakspecifikus szekciók mellett bőségesen voltak
interdiszciplináris előadások, amelyek segítették a különböző tudományterületek eredményeinek jobb
megismerését. A konferencia szakmai részében több előadásban (Harangi et al., Kiss et al., Molnár et al.) mutattuk be tudományos eredményeinket térségünk legfiatalabb tűzhányójának, a székelyföldi Csomádnak kutatásáról. Az
előadásokat követően a szakma vezető kutatóival sikerült a látszólag inaktív vulkánok természetét érintő számos
kulcskérdést átbeszélni, ennek nyomán például a göttingeni John Hora az ősszel meghívásunkra a kutatócsoporthoz
érkezik, akivel a magmatározókban zajló folyamatok nyomás és hőmérséklet becslési eljárásait
tekinthetjük át.
A konferencián tartotta első ülését az IAVCEI új munkacsoportja (Commission on Volcano Geoheritage and
Protected Volcanic Landscapes), ahol két előadással is részt vettünk. A nagy érdeklődést kapó bemutatóink (Harangi et al., Szepesi et al.) nyomán ösztönzést kaptunk a munkacsoport következő szakmai találkozóján (VOLCANDPARK2) való részvételre és eredményeink publikálására. Mindez nagy jelentőségű térségünk vulkánturisztikai potenciáljának erősítésére, amire kutatócsoportunk nagy hangsúlyt fektet.
Augusztusban szintén Prágában volt az éves Goldschmidt konferencia, a geokémia tudományterület legnagyobb seregszemléje. Kutatócsoportunkból Lukács Réka a legfrissebb U-Pb kormeghatározási eredményekről számolt be előadásában, ami mellett még 3 poszterünk volt (Molnár et al., Taracsák et al., Kis et al.), amelyek a Csomád vulkáni működésének új koradatait és gáz összetétel mérési eredményeit összesítették, illetve egy új magmaképződési modellt mutatott be.
Szeptemberben immár hatodik alkalommal rendezték meg a Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlést Ópáloson. Kutatócsoportunk munkatársai kaptak felkérést, hogy plenáris előadásban számoljunk be a bazaltok kutatásának új eredményeiről és perspektíváiról. Emellett még 18 (!) előadásban és poszter bemutatóban vettünk részt.