2. Bazaltos vulkáni rendszerek, monogenetikus vulkáni mezők

Az intrakontinentális/lemezen belüli monogenetikus vulkáni mezők kutatásában fontos szerepet játszhatnak a térségünkben található bazalt vulkáni területeken végzett tudományos munkák. Kutatócsoportunk elsősorban a bazaltokban lévő ásványok részletes tanulmányozásával tárja fel a magmaképződés körülményeit, a magmák forrásterületének természetét, a mélybeli magmatározók kialakulásának körülményeit, a magmafeláramlás sebességét, a magmaösszetétel-változást egy monogenetikus tűzhányó felépülése során és a kapcsolódó kitörési mechanizmus jellemzőit. Vizsgálataink során külön figyelmet fordítunk térségünk legutolsó bazalt vulkáni kitöréseire, mint például a Persányi bazalt vulkáni mezőre és a Selmec-Nógrád-Gömör vulkáni területre. A Bakony-Balaton-felvidék és a Kemenesalja bazalt előfordulásai remek lehetőséget adnak a bazalt vulkáni működés sokrétű tanulmányozására.