Mi jár a Fejemben? ...
Büszkeség! Az ELTE Geológus Kari TDK konferencián vulkanológiai kutatócsoportunk két fiatal hallgatója is részt vett. Nagyon keményen dolgoztak kutatási témájukon, amelyek csöppet sem voltak egyszerűek: a kérdés az, hogy miért törnek ki a vulkánok? A nehezített kérdés, hogy miért törnek ki akár hosszú szunnyadási szünet után is!
A válasz a vulkáni kőzetekben van, azaz a vulkáni kőzetek részletes, nagy felbontású kőzettani-geokémiai elemzése alapján fedhetjük fel, mi játszódik a tűzhányók alatti magmatározóban! Mert hogy itt dől el minden, ezt kell megérteni, hogy lássuk, mi indítja el a magmát felfelé, miért van az, hogy egy kitörésre képtelen, de hosszú időn keresztül fennálló kristálykása reaktiválódik és benne már olvadékban gazdag, fizikailag kitörésre alkalmas magmaadag jön létre.
Barbara Cserép és
Emi Pánczél
ennek járt utána és kereste a székelyföldi Csomád vulkáni kőzeteiben rejlő tanúkat és jeleket. Fantasztikus lelkesedéssel, motivációval végezték munkájukat és nagy öröm tapasztalni, hogy ennek pozitív visszajelzése van. Emese a kari geológus TDK konferencián a szakmai zsűri véleménye alapján az első helyen, Barbi pedig a harmadik helyen végzett. Barbi e mellett a közönségszavazatok alapján különdíjazott is lett. Köszönet Réka Lukácsnak is a témavezetésért, ez egy remek csapatmunka, élvezet csinálni!
A tudománynak, a kutatásoknak menni kell tovább!...