Az év elején jelent meg tanulmányunk a neves Journal of Volcanology and Geothermal Research folyóiratban, amelyben magnetotellurikus és kőzettani adatok alapján következtettünk arra, hogy van még olvadéktartalmú magmás test a székelyföldi Csomád alatt. A kutatási eredmény nagy média visszhangot váltott ki.
A Kutatócsoport tanulmánya a Journal of Volcanology and Geothermal Research legfrissebb, 2015. évi első számában jelent meg: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0377027314003801
Kutatási eredményeinkről az alábbi TV és rádió riportokban számoltunk be:
Hír-TV Zöldövezet: Kitörhet-e a székelyföldi vulkán?
http://mno.hu/zoldovezet/kitorhet-e-a-szekelyfoldi-vulkan-1269781
Kossuth rádió Közelről adás: Újra kitörhet a Kárpátok legfiatalabb vulkánja?
http://www.hirado.hu/2015/02/01/ujra-kitorhet-a-karpatok-legfiatalabb-v…
Ozone Network: 1 órás beszélgetés a Csomádról és 2014 vulkánkitöréseiről:
http://videa.hu/videok/nagyvilag/2015.01.29.csomad-2014-nagy-vulkankito…
További média megjelenés:
2015. január 13: Origo.hu, riport: „Tényleg kitörhet még a legfiatalabb vulkán a Kárpát-medencében” – (http://www.origo.hu/tudomany/20150113-csomad-magma-olvad-kozet-tenyleg-…)
2015. január 13: transindex.ro, riport: „Magyar kutatók aktív vulkánt találtak Székelyföldön” – (http://think.transindex.ro/?p=37501)
2015. január 13: libarius.hu, riport: „Aktív vulkánt találtak Székelyföldön” – (http://librarius.hu/2015/01/13/aktiv-vulkant-talaltak-szekelyfoldon/)
2015. január 14: vasarhely.ro, riport: „Veszélyes lehet a székelyföldi szunnyadó vulkán” – (http://www.vasarhely.ro/hir/veszelyes_lehet_a_szekelyfoldi_szunnyado_vu…)
2015. január 14: kolozsvaros.ro, riport: „Tényleg kitörhet még a legfiatalabb vulkán a Kárpát-medencében” – (http://kolozsvaros.ro/web/kolozsvaros/-/kitorhet-a-szekelyfoldi-szunnya…-)
2015. január 14: nemzeti.net, riport: „Kitörhet egy szunnyadó székelyföldi vulkán” – (http://nemzeti.net/l.php?u=2757771)
2015. január 14: kronika.ro, riport: „Kitörhet egy szunnyadó székelyföldi vulkán” – (http://www.kronika.ro/szines/kitorhet-egy-szunnyado-szekelyfoldi-vulkan)
2015. január 15: nol.hu, riport: „Folyékony magma a székelyföldi Csomád alatt” – (http://nol.hu/tud-tech/folyekony-magma-a-szekelyfoldi-csomad-alatt-1509…)
2015. január 15: szekelyhon.ro, riport: „Kitörhet a szunnyadó székelyföldi vulkán” – (http://www.szekelyhon.ro/vilag/kitorhet-a-szunnyado-szekelyfoldi-vulkan)
2015. január 16: szekelyfold.ma, riport: „Szunnyad a székelyföldi vulkán” – (http://szekelyfold.ma/hirek/szunnyad-a-szekelyfoldi-vulkan)
2015. február 1.: MNO.hu, híradás: „Kitörhet egy vulkán a közelünkben” – (http://mno.hu/termeszet/kitorhet-egy-vulkan-a-kozelunkben-1270696)
2015. február 1.: mediatica.ro, híradás: „Újra kitörhet a székelyföldi Csomád vulkán?" (http://mediatica.ro/?page=opinion&idocat_=3&idop_=8299)
2015. február 3.: anna.hu, híradás: „Figyelmeztetnek a tudósok: kitörhet a Kárpátok vulkánja" (http://www.anna.hu/hirek/figyelmeztetnek-a-tudosok-kitorhet-a-karpatok-…)
2015. február 3.: richpoi.com, híradás: „Újra kitörhet a Kárpátok legfiatalabb vulkánja" (http://richpoi.com/cikkek/tudomany/ujra-kitorhet-a-karpatok-legfiatalab…)
2015. január 16: szekelyfold.ma, riport: „Geológus: Újra kitörhet a Csomád vulkán ” – (http://szekelyfold.ma/hirek/geologus-ujra-kitorhet-a-csomad-vulkan)
Végül a témában az alábbi rövid közleményt adjuk:
A Csomádon a legutolsó vulkáni működés 32 ezer éve volt eddigi adataink szerint és azt megelőzően több nagyobb robbanásos vulkáni kitörés is zajlott a vulkánon. Kutatásaink azt mutatják, amit korábban Jánosi Csabáék, Szakács Sándorék is gyanítottak, hogy a Csomád alatt még lehet nem teljesen kihűlt magmatározó. Geofizikai és kőzettani vizsgálatok alapján a januárban megjelent tanulmányunkban következtettünk arra, hogy egy kiterjedt, mintegy 10-15% olvadékot tartalmazó magmás test lehet 10-20 km mélységben. Ez önmagában nem törhet ki, azaz ez a magma nem képes arra, hogy vulkánkitörést indítson. Azonban kutatásaink azt is felfedték, hogy korábban mi okozta a vulkánkitöréseket. Ez alapján mondhatjuk azt, hogy mindaddig, amíg egy ilyen olvadéktartalmú magmás test van a vulkán alatt, addig POTENCIÁLISAN, azaz ELVIEKBEN megvan a lehetőség erre. Ehhez az kell, hogy újabb, nagy hőmérsékletű magma nyomuljon be a magmatározóba és hatékonyan fel tudja olvasztani. Ha már teljesen megszilárdult volna a magma, akkor erre a felolvasztásra nem sok esély lehet, így viszont a lehetőség megvan. A kulcs tehát az, hogy friss magma felnyomulás történjen. Ismerjük tehát azt a történetet, ami szükséges egy újabb vulkáni működéshez és ezek alapján tudjuk, hogy milyen jeleket kell várnunk. JELENLEG SEMMI NEM UTAL ARRA, HOGY VULKÁNKITÖRÉS KÉSZÜLŐDNE, azaz nem kell félni. Viszont azt is tudjuk, hogy ha elindul egy friss magma felnyomulás, akkor akár néhány évtized alatt is reaktiválódhat a magmás test. Ennek körülményeit továbbra is vizsgáljuk és kutatjuk és bízunk abban, hogy e székelyföldi tűzhányó kutatása még sok olyan tudományos eredményt fog adni, ami alapján nemzetközi szinten is ismertté válik, mint amelyik alapján jobban megérthetjük, hogy miképpen működnek a hosszan szunnyadó, akár látszólag inaktív, de potenciálisan aktív magmatározóval rendelkező vulkánok a Földön!