Több mint 300 látogató a Kutatók éjszakája 11. Vulkán Napon

Minden év szeptember utolsó péntekén a kutatóké a fő szerep! Ekkor rendezik a Kutatók éjszakáját, amin kutatócsoportunk kezdetektől fogva részt vesz, most már 11. alkalommal. Az idei rendezvény különleges volt, mert programunk először kapcsolódott a több európai országban zajló European Volcanoes' Night rendezvényhez!

A Kutatók éjszakája Vulkán Nap programja kezdetektől fogva nagy népszerűségnek örvend. Most is találkoztunk ismerős családokkal, akik minden évben eljönnek, hogy látványos kísérletekkel színesített ismeretterjesztő előadásunkon, a mindig megújuló kőzetrejtvényeket felvonultató interaktív foglalkozásunkon vagy az interaktív szerepjátékot is magába foglaló friss vulkanológiai kutatómunkánk eredményeit bemutató előadásunkon részt vegyenek. Most több mint 300 érdeklődő látogatott el rendezvényünkre délután 3 órától este 10 óráig.

Ez a program különleges volt, mert idén nem csak hazai szemek előtt törtek ki a tűzhányók, hanem részesei voltunk egy több európai intézményt megmozgató kezdeményezésnek. A European Volcanoes' Night (http://volcanoesnight.com), azaz a Vulkánok Európai Éjszakája programon Spanyolország, Olaszország, Portugália, Anglia és Európa belső részét egyedül képviselve, Magyarország adott helyt (http://volcanoesnight.com/en/programa/budapest/) olyan rendezvényeknek, amelynek keretében szakemberek mutatták be a vulkáni működés sokszínűségét és ehhez több helyen kulturális és gasztronómiai programok is kapcsolódtak.

Az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport tagjai az ELTE Kőzettan-Geokémiai tanszék oktatóival és diákjaival játékos formában ismertette meg az érdeklődőkkel a vulkáni működés szépségét és veszélyeit. Bemutattuk a vulkáni működés okait a forrástól, azaz a magmaképződéstől a felszínig, azaz a vulkáni működés változatos folyamatáig. Meg lehetett fogni a földköpeny kőzetét, mikroszkóp alatt is lehetett látni hogyan néz ki a vulkáni hamu, de lehetett párosítani hazai borainkat az adott területen jellemző kőzetekkel és kiderült, hogy akár egyetlen ujjal is felemelhető egy kőzetdarab, illetve vannak vízen úszó kőzetek is. Persze a mindig nagy érdeklődéssel várt vulkáni kitörések sem maradtak el: volt lávafolyás, lávatűzijáték kitörés és heves freatomagmás kitörés is. Munkatársaink elmagyarázták, hogy mi az oka e változatos vulkáni működésnek és természetesen sokakat érdekelt az is, hogy mivel foglalkozik az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoportja. Hol voltak a legutolsó vulkánkitörések és lehet-e még vulkáni működés térségünkben? Ezt a kérdést új tudományos eredményeinket felsorakoztatva, de sok játékkal, gyerekeket bevonva mutattuk be.

Sokszor hangsúlyozzuk, hogy a természeti veszélyekre, így például vulkáni kitörésekre való felkészülés egyik kulcseleme a szakmailag hiteles ismeretterjesztés. Kutatócsoportunk ezért is fektet különlegesen nagy hangsúlyt erre a tevékenységre is. Adott esetben, egy vulkáni krízis helyzetben (pl. egy újabb erőteljes izlandi vulkánkitörés esetében, de történhet ilyen Olaszországban is, sőt... a lehetőség erre Európa belsejében is fennáll...) fontos lehet a nemzetközi összefogás, a nemzetközi kapcsolatrendszer, amit az ilyen rendezvények is megalapoznak és erősítenek.

Válogatott fotók a rendezvényről itt találhatók: http://vulkanologia.elte.hu/index.php?q=node/412