A vulkánok tövében fekvő települések lakói számára ez szó szerint élet-halál kérdése lehet, hogy mikor ébred fel a látszólag inaktívnak tűnő tűzhányó és ha igen, akkor ez miképpen fog zajlani. A vulkanológia egyik legfontosabb feladata,megpróbálni kellő időben előrejelezni a tűzhányó aktivitását, és ezzel megelőzni egy esetleges tömeges katasztrófát. Az elmúlt időben izgalmas előadás hangzott el az ELTE Kőzettan-Geokémiai tanszékén, valamint számos e témát feszegető tanulmány jelent meg vezető szakfolyóiratokban. Harangi Szabolcs ezek tanulságait foglalta össze Tűzhányó blog írásában, amit az Origo.hu is átvett.
Február 3-án az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport meghívására, a kőzettani vulkanológia egyik vezető szakembere tartott Budapesten előadást az MSA Distinguished Lecturer sorozat keretében. Olivier Bachmann, a zürichi ETH professzora az előadássorozat keretében két előadást adott meg, amiből választani lehetett. A többség a szupervulkánokról szóló beszámolót választotta, nekünk azonban a másik témára esett a voksunk: "Dynamics of exsolved volatiles in magma reservoirs and volcanic conduits; stow or blow, or flow or blow?". Ennek aktualitását jelzi, hogy a közelmúltban több jelentős tanulmány is megjelent e témában.
Harangi Szabolcs összefoglalója a Tűzhányó blogon: http://tuzhanyo.blogspot.hu/2016/02/vulkankitores-elorejelzes-tarolas-v…
Az Origo.hu cikke: http://www.origo.hu/tudomany/20160214-vulkanologia-tuzhanyo-robbanasos-…