
Az elmúlt napokban több vezető hírportálban, valamint a Blikkben jelent meg ismertetésünk vulkáni működésről, valamint kutatásunk egyik kiemelt helyéről, a Csomádról.
Az Index.hu több anyagban (http://index.hu/tudomany/2014/02/06/forgoszeleket_okoz_a_lezudulo_izzof…, http://index.hu/tudomany/2014/02/12/napi_tobb_tucat_izzofelho_honapokon…
) is foglalkozott a Sinabung kitörésével, az ahhoz kapcsolódó jelenségekkel hivatkozva a Tűzhányó blogban (http://tuzhanyo.blogspot.hu/) megjelent írásainkra. Az Origo.hu felkérésére Harangi Szabolcs adott háttérinformációt a szintén indonéziai Kelud kitöréséről (http://www.origo.hu/tudomany/20140214-kelud-kelut-vulkan-tuzhanyo-java-…) és ezzel foglalkozik majd az OzonNetwork riportműsora is, amit március elején vetítenek majd. Amerikai kutatók friss eredményeket közöltek a Nature Geosciences szakfolyóiratban a Mt. Hood és más szunnyadó vulkánok potenciálisan gyors reaktiválódási lehetőségéről. Ehhez kapcsolódóan nyilatkozott Harangi Szabolcs a Blikknek rámutatva, hogy hasonló a helyzet az erdélyi Csomáddal is, amely alatt az eddigi kutatások még nem teljesen megszilárdult magmás testet jeleznek. Egy ilyen, akár több mint 100 ezer évig is fennálló, még némi olvadékot tartalmazó magmás test viszonylag gyorsan, akár néhány évtized alatt is feléleszthető. Amennyiben egy friss, forró, a földköpenyből érkező magma nyomul ebbe a kristálygazdag magmás testbe, akkor rövid idő alatt kitörésre képes, azaz elegendő olvadékmennyiséget tartalmazó magma alakulhat ki, és a szunnyadó, akár inaktívnak is tűnő tűzhányó feléledhet. Részletek a február 20-i, csütörtöki Blikkben (http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/kitorhet-a-szunnyado-erdelyi-vulkan-…).