Vulkánturizmus - új perspektívák a Kárpát-medencében is!

2015. november 16. és 20. között rendezték meg Lanzarote szigetén a második Volcandpark konferenciát, amit a nemzetközi vulkanológiai társaság (IAVCEI) idén nyáron megalakult Commission on Volcano Geoheritage and Protected Volcanic Landscapes bizottsága (https://vhub.org/groups/iavcei_vgpl) szervezett. Ezen a helyi, spanyol szakemberek után hazánknak volt a legnagyobb küldöttsége. Az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport szakemberei 4 előadást tartottak, amelyek nem csak a hazai vulkánturisztikai potenciált mutatták be, de jövőbeli perspektívát is adtak a vulkáni értékeken alapuló turizmus fejlesztésnek.

A Volcandpark konferencia kiváló lehetőséget adott a tapasztalatcserére és ebben a hazai részvétel megerősítette térségünk nemzetközi szintű vulkánturisztikai jelentőségét - hangsúlyozza Harangi Szabolcs. Előadásaink rendkívül pozitív visszhangot kaptak és lehetőség nyílt számos kétoldalú kapcsolat építésére is.
Szepesi János és Ésik Zsuzsanna a tokaji térséget mutatta be, ahol a történelmi borvidék világörökségi területén számszerűsítve mutatták be a vulkáni természeti értékeket és azt, hogy ezek milyen módon vonhatók be a turisztikai paletta bővítésébe. Harangi Szabolcs és Lukács Réka átfogó képet adott a térségünkben eddig elért vulkánturisztikai eredményekről. Nemzetközi szinten is büszkék lehetünk erre, hiszen két, alapvetően vulkáni természeti látványosságokon alapuló geopark (Novohrad-Nógrád Geopark és Bakony-Balaton Geopark, mindkettő a konferencia idejében vált az UNESCO Globális Geopark hálózatának tagjává) létesült és 2013-ban megnyílt térségünk egyetlen tematikus, a tűzhányók világát bemutató fejlesztése, a Kemenes Vulkánpark. Mindehhez gazdag földtudományi ismeretterjesztő tevékenység kapcsolódik, amire nagy hangsúlyt fektet és amiben élen jár a kutatócsoport. Ezek az eredmények mind bekerülnek a konferencia anyagát összefoglaló szakmai különkötetbe is, amit jövőre a Geoheritage c. szakfolyóirat publikál.
A konferencián rendkívül pozitív fogadtatású volt Harangi Szabolcs felvetése egy tematikus vulkánút létrehozására. A kutatócsoport vezetője felvázolta a Pannon Vulkánút tervét (erről először az idei prágai IUGG konferencián beszélt: https://vhub.org/resources/3843/download/6_Harangi_VolcanoTourism2.pdf), ami a hazai kéktúrához hasonlóan közel 900 km hosszan szelné át az országot. Ennek folytatásaként készülhet el a szlovákiai, ausztriai, romániai és kárpátaljai szakasz és végül a nagy álom, az Európai Vulkánút, ami aktív és inaktív vulkáni területeket köthet össze és keretet adhat a földtudományi természeti értékek védelmének hangsúlyozására és mindezek turisztikai körbe való bekapcsolására. A felvetés máris komoly érdeklődést kapott ausztriai, német, francia és olasz kollégáktól, ami reális perspektívát adhat a megvalósulásra.

MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport
e-mail: szabolcs.harangi [at] geology.elte.hu